Неліпинська сільська рада
Закарпатська область, Мукачівський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО ВІЙСЬКОВУ СЛУЖБУ ЗА КОНТРАКТОМ: ВІДПОВІДІ НА АКТУАЛЬНІ ЗАПИТАННЯ

Дата: 03.06.2024 10:57
Кількість переглядів: 33

Кого беруть на військову службу за контрактом?

Громадяни призовного віку добровільно можуть піти служити за контрактом на умовах, передбачених ч. 1 ст. 20 Закону«Про військовий обов'язок і військову службу»,  та в порядку, який визначений положеннями про проходження військової служби громадянами України.

У статті 20 Закону зазначено, хто приймається на військову службу за контрактом, зокрема:

 • особи рядового складу, які проходять строкову військову службу або військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, резервісти, військовозобов’язані, які не мають військових звань сержантського, старшинського і офіцерського складу, особи віком від 18 років, які мають вищу, професійно-технічну, повну або базову загальну середню освіту, та не досягли граничного віку перебування на військовій службі – на військову службу за контрактом осіб рядового складу;
 • особи, які мають повну загальну середню, професійно-технічну або вищу освіту віком від 17 років до 30 років, зокрема ті, яким 17 років виповнюється в рік початку військової служби, та не мають військових звань офіцерського складу, – на військову службу (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів або військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, у тому числі тих, що здійснюють підготовку осіб на посади сержантського та старшинського складу;
 • військовослужбовці, які закінчили вищі військові навчальні заклади або військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти та яким присвоєно військове звання офіцерського складу, – на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу;
 • громадяни України, які мають спеціальні звання середнього, старшого, вищого начальницького складу або класні чини та не досягли граничного віку перебування на військовій службі, – на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу з одночасним присвоєнням військових звань у порядку переатестації відповідно до ч. 5  ст. 5 Закону.

В якому віці приймають на військову службу за контрактом?

Від 18 до 40 років (граничний вік прийняття в особливий період збільшується до 60 років для чоловіків, для жінок – до 50 років).

Граничний вік перебування на військовій службі (ст. 22 Закону):

 • для військовослужбовців рядового, молодшого сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, – до 45 років;
 • для військовослужбовців старшого сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, – до 50 років;
 • для військовослужбовців вищого сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, – до 55 років;
 • для військовослужбовців молодшого офіцерського складу – до 45 років;
 • для військовослужбовців старшого офіцерського складу: майорів (капітанів 3 рангу), підполковників (капітанів 2 рангу) – до 50 років; полковників (капітанів 1 рангу) – до 55 років;
 • для військовослужбовців вищого офіцерського складу – до 60 років;
 • для військовослужбовців, які проходять військову службу під час особливого періоду, з числа осіб: рядового, сержантського і старшинського складу, молодшого та старшого офіцерського складу – до 60 років; вищого офіцерського складу – до 65 років.

Які основні вимоги під час відбору?

На військову службу за контрактом приймають, якщо:

 • за медичними показниками та показниками профвідбору кандидат придатний;
 • у претендента відмінна фізпідготовка та він/вона психологічно стійкий;
 • є базова загальна освіта;
 • кандидат мотивований;
 • у нього немає судимостей та він не скоював тяжкі злочини.

Які терміни військової служби за контрактом?

Для тих, хто вперше йде служити за контрактом, терміни військової служби наступні:

 • військовослужбовці, прийняті на посади рядового складу – 3 роки;
 • військовослужбовці, прийняті на посади сержантського та старшинського складу – від 3 до 5 років (залежно від згоди сторін);
 • для курсантів вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти – час навчання у вищому військовому навчальному закладі або військовому навчальному підрозділі закладу вищої освіти;
 • для осіб офіцерського складу з числа: 

– військовослужбовців, які закінчили вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти за програмою підготовки для проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу та оволоділи:

 • спеціальностями льотного складу авіації – 10 років;
 • іншими спеціальностями – 5 років;

– громадян, яким первинне військове звання присвоєно після проходження повного курсу військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу або в порядку атестування осіб до присвоєння первинних військових звань офіцерського складу запасу, – від 2 до 5 років;

– інших громадян – від 1 до 5 років.

Які особливості контрактної військової служби для жінок?

Вік: від 18 до 40 років (як ми вже згадували вище, граничний вік призову для жінок збільшується до 50 років на час особливого періоду).

Жінки-військовослужбовці призначаються на такі основні посади: зв’язок — «телефоніст», «телеграфіст» тощо; тил — «кухар», «кравець» тощо; медицина — «фельдшер», «медсестра» тощо; штаб — «діловод», «відповідальний виконавець», «бухгалтер» тощо.

Читайте ще: Представниці яких спеціальностей мають обов’язково стати на військовий облік: останні законодавчі зміни

Що потрібно зробити, щоб стати контрактником?

Алгоритм наступний:

 • Прийти до районного військкомату, де вам детально розкажуть про військову службу за контрактом. Або ж до військової частини, в якій хочете служити, та поставити запитання щодо служби за контрактом та обраної спеціальності.
 • Подати усі необхідні документи:

– автобіографію, написану від руки, також потрібен друкований примірник;

– паспорт;

– ідентифікаційний код;

– копії документів про освіту та трудову діяльність;

– службову характеристику (з місця роботи/навчання);

– копії документів про народження та сімейний стан;

– медичну довідку про стан здоров’я;

– довідку про склад сім’ї (форма №3) та місце реєстрації або фактичного проживання;

– військовий квиток (для військовозобов’язаних);

– фото 3х4 – 6 штук;

– фото 9х12 – 2 штуки;

– письмову згоду на проведення спеціальної перевірки (за необхідності).

 • Пройти медогляд, а також професійний та психологічний відбір.
 • Власне підписати контракт, пройти навчання за обраною спеціальністю у військових навчальних центрах.
 • Прибути до місця, де будете служити за спеціальністю.

Чи підписують контракт представники Сил територіальної оборони Збройних сил України?

Добровольчі підрозділи (тероборона) є повноцінним окремим родом сил ЗСУ, на який покладаються функції організації, підготовки та виконання завдань оборони на певній території.

Всі, хто долучається до лав тероборони, підписують відповідний контракт, мінімальний термін — три роки.

Одразу після підписання контракту таким військовослужбовцям надається грошова виплата у розмірі двох прожиткових мінімумів. На період військових зборів виплачуються добові (360-900 грн, в залежності від посади) та раз на рік заохочення — від 1 600 до 3 100 грн.

На період участі у військових зборах за такими військовими зберігається робоче місце та зарплата за основним місцем роботи.

Усі захисники на період воєнного часу незалежно від своєї приналежності до сил оборони отримують щомісяця премію у розмірі 30 тис. грн, а ті, хто знаходиться на передовій, — ще додатково 100 тис. грн пропорційно до часу участі в бойових діях.

Які є пільги для військовослужбовців-контрактників?

Грошове забезпечення

Громадянам України, які звільняються з роботи у зв’язку з призовом або прийняттям на військову службу, виплачується вихідна допомога в розмірі двох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня календарного року.

Зарплата контрактника залежить від займаної посади, військового звання, кваліфікації, терміну проходження військової служби. Мінімальна зарплата для солдата-контрактника у 2022 році — від 10 200 грн, для молодшого офіцера – від 13 000 грн.

Військовослужбовці, які підписують контракт із ЗСУ вперше, можуть розраховувати на одноразову грошову допомогу. Вона залежить від мінімального прожиткового мінімуму, у 2022 році – це 2 393 грн.

Раз на рік контрактникам надається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у розмірі місячного грошового окладу (якщо військовослужбовець може надати документи, що підтверджують це). Також можна розраховувати на грошову допомогу на оздоровлення, у разі надання щорічної відпустки – місячний оклад.

Водночас при переїзді до нового місця військової служби в інший населений пункт виплачується грошова допомога у розмірі 100% місячного окладу на військовослужбовця та 50% місячного окладу на кожного члена сім’ї.

Забезпечення державою житлом

Контрактники, які не перебувають у шлюбі, можуть розміщуватися у спеціально пристосованих казармах у військовій частині, а сімейні – у сімейних гуртожитках. Військовослужбовці, які мають вислугу 20+ років, мають шанс стати в чергу та отримати постійне житло.

Додаткові гарантії

 • Зокрема, контрактники забезпечуються безкоштовними обідами у робочі дні (або, за бажанням, можуть отримати грошову компенсацію за обід).
 • Можуть отримати безкоштовну медичну допомогу у військово-медичних закладах охорони здоров’я.
 • Мають право на санаторно-курортне лікування та відпочинок у санаторіях, будинках відпочинку, пансіонатах і на туристських базах МОУ (1 раз на рік).
 • Мають право отримати освіту у ВНЗ (військових) без відриву від служби (заочна форма навчання).
 • Мають право на пенсію незалежно від віку в разі, якщо на день звільнення зі служби вислуга становить 25+ років або за наявності трудового стажу 25+ років, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба.
 • Час проходження військової служби в особливий період зараховується у вислугу років, стаж роботи.

Більш детальну інформацію про військову службу за контрактом можна отримати у місцевому РТЦК або зателефонувавши до кол-центру Міністерства Оборони України.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь