ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО ВІЙСЬКОВУ СЛУЖБУ ЗА КОНТРАКТОМ: ВІДПОВІДІ НА АКТУАЛЬНІ ЗАПИТАННЯ
Кого беруть на військову службу за контрактом?
Громадяни призовного віку добровільно можуть піти служити за контрактом на умовах, передбачених ч. 1 ст. 20 Закону«Про військовий обов'язок і військову службу», та в порядку, який визначений положеннями про проходження військової служби громадянами України.
У статті 20 Закону зазначено, хто приймається на військову службу за контрактом, зокрема:
- особи рядового складу, які проходять строкову військову службу або військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, резервісти, військовозобов’язані, які не мають військових звань сержантського, старшинського і офіцерського складу, особи віком від 18 років, які мають вищу, професійно-технічну, повну або базову загальну середню освіту, та не досягли граничного віку перебування на військовій службі – на військову службу за контрактом осіб рядового складу;
- особи, які мають повну загальну середню, професійно-технічну або вищу освіту віком від 17 років до 30 років, зокрема ті, яким 17 років виповнюється в рік початку військової служби, та не мають військових звань офіцерського складу, – на військову службу (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів або військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, у тому числі тих, що здійснюють підготовку осіб на посади сержантського та старшинського складу;
- військовослужбовці, які закінчили вищі військові навчальні заклади або військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти та яким присвоєно військове звання офіцерського складу, – на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу;
- громадяни України, які мають спеціальні звання середнього, старшого, вищого начальницького складу або класні чини та не досягли граничного віку перебування на військовій службі, – на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу з одночасним присвоєнням військових звань у порядку переатестації відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону.
В якому віці приймають на військову службу за контрактом?
Від 18 до 40 років (граничний вік прийняття в особливий період збільшується до 60 років для чоловіків, для жінок – до 50 років).
Граничний вік перебування на військовій службі (ст. 22 Закону):
- для військовослужбовців рядового, молодшого сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, – до 45 років;
- для військовослужбовців старшого сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, – до 50 років;
- для військовослужбовців вищого сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, – до 55 років;
- для військовослужбовців молодшого офіцерського складу – до 45 років;
- для військовослужбовців старшого офіцерського складу: майорів (капітанів 3 рангу), підполковників (капітанів 2 рангу) – до 50 років; полковників (капітанів 1 рангу) – до 55 років;
- для військовослужбовців вищого офіцерського складу – до 60 років;
- для військовослужбовців, які проходять військову службу під час особливого періоду, з числа осіб: рядового, сержантського і старшинського складу, молодшого та старшого офіцерського складу – до 60 років; вищого офіцерського складу – до 65 років.
Які основні вимоги під час відбору?
На військову службу за контрактом приймають, якщо:
- за медичними показниками та показниками профвідбору кандидат придатний;
- у претендента відмінна фізпідготовка та він/вона психологічно стійкий;
- є базова загальна освіта;
- кандидат мотивований;
- у нього немає судимостей та він не скоював тяжкі злочини.
Які терміни військової служби за контрактом?
Для тих, хто вперше йде служити за контрактом, терміни військової служби наступні:
- військовослужбовці, прийняті на посади рядового складу – 3 роки;
- військовослужбовці, прийняті на посади сержантського та старшинського складу – від 3 до 5 років (залежно від згоди сторін);
- для курсантів вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти – час навчання у вищому військовому навчальному закладі або військовому навчальному підрозділі закладу вищої освіти;
- для осіб офіцерського складу з числа:
– військовослужбовців, які закінчили вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти за програмою підготовки для проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу та оволоділи:
- спеціальностями льотного складу авіації – 10 років;
- іншими спеціальностями – 5 років;
– громадян, яким первинне військове звання присвоєно після проходження повного курсу військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу або в порядку атестування осіб до присвоєння первинних військових звань офіцерського складу запасу, – від 2 до 5 років;
– інших громадян – від 1 до 5 років.
Які особливості контрактної військової служби для жінок?
Вік: від 18 до 40 років (як ми вже згадували вище, граничний вік призову для жінок збільшується до 50 років на час особливого періоду).
Жінки-військовослужбовці призначаються на такі основні посади: зв’язок — «телефоніст», «телеграфіст» тощо; тил — «кухар», «кравець» тощо; медицина — «фельдшер», «медсестра» тощо; штаб — «діловод», «відповідальний виконавець», «бухгалтер» тощо.
Читайте ще: Представниці яких спеціальностей мають обов’язково стати на військовий облік: останні законодавчі зміни
Що потрібно зробити, щоб стати контрактником?
Алгоритм наступний:
- Прийти до районного військкомату, де вам детально розкажуть про військову службу за контрактом. Або ж до військової частини, в якій хочете служити, та поставити запитання щодо служби за контрактом та обраної спеціальності.
- Подати усі необхідні документи:
– автобіографію, написану від руки, також потрібен друкований примірник;
– паспорт;
– ідентифікаційний код;
– копії документів про освіту та трудову діяльність;
– службову характеристику (з місця роботи/навчання);
– копії документів про народження та сімейний стан;
– медичну довідку про стан здоров’я;
– довідку про склад сім’ї (форма №3) та місце реєстрації або фактичного проживання;
– військовий квиток (для військовозобов’язаних);
– фото 3х4 – 6 штук;
– фото 9х12 – 2 штуки;
– письмову згоду на проведення спеціальної перевірки (за необхідності).
- Пройти медогляд, а також професійний та психологічний відбір.
- Власне підписати контракт, пройти навчання за обраною спеціальністю у військових навчальних центрах.
- Прибути до місця, де будете служити за спеціальністю.
Чи підписують контракт представники Сил територіальної оборони Збройних сил України?
Добровольчі підрозділи (тероборона) є повноцінним окремим родом сил ЗСУ, на який покладаються функції організації, підготовки та виконання завдань оборони на певній території.
Всі, хто долучається до лав тероборони, підписують відповідний контракт, мінімальний термін — три роки.
Одразу після підписання контракту таким військовослужбовцям надається грошова виплата у розмірі двох прожиткових мінімумів. На період військових зборів виплачуються добові (360-900 грн, в залежності від посади) та раз на рік заохочення — від 1 600 до 3 100 грн.
На період участі у військових зборах за такими військовими зберігається робоче місце та зарплата за основним місцем роботи.
Усі захисники на період воєнного часу незалежно від своєї приналежності до сил оборони отримують щомісяця премію у розмірі 30 тис. грн, а ті, хто знаходиться на передовій, — ще додатково 100 тис. грн пропорційно до часу участі в бойових діях.
Які є пільги для військовослужбовців-контрактників?
Грошове забезпечення
Громадянам України, які звільняються з роботи у зв’язку з призовом або прийняттям на військову службу, виплачується вихідна допомога в розмірі двох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня календарного року.
Зарплата контрактника залежить від займаної посади, військового звання, кваліфікації, терміну проходження військової служби. Мінімальна зарплата для солдата-контрактника у 2022 році — від 10 200 грн, для молодшого офіцера – від 13 000 грн.
Військовослужбовці, які підписують контракт із ЗСУ вперше, можуть розраховувати на одноразову грошову допомогу. Вона залежить від мінімального прожиткового мінімуму, у 2022 році – це 2 393 грн.
Раз на рік контрактникам надається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у розмірі місячного грошового окладу (якщо військовослужбовець може надати документи, що підтверджують це). Також можна розраховувати на грошову допомогу на оздоровлення, у разі надання щорічної відпустки – місячний оклад.
Водночас при переїзді до нового місця військової служби в інший населений пункт виплачується грошова допомога у розмірі 100% місячного окладу на військовослужбовця та 50% місячного окладу на кожного члена сім’ї.
Забезпечення державою житлом
Контрактники, які не перебувають у шлюбі, можуть розміщуватися у спеціально пристосованих казармах у військовій частині, а сімейні – у сімейних гуртожитках. Військовослужбовці, які мають вислугу 20+ років, мають шанс стати в чергу та отримати постійне житло.
Додаткові гарантії
- Зокрема, контрактники забезпечуються безкоштовними обідами у робочі дні (або, за бажанням, можуть отримати грошову компенсацію за обід).
- Можуть отримати безкоштовну медичну допомогу у військово-медичних закладах охорони здоров’я.
- Мають право на санаторно-курортне лікування та відпочинок у санаторіях, будинках відпочинку, пансіонатах і на туристських базах МОУ (1 раз на рік).
- Мають право отримати освіту у ВНЗ (військових) без відриву від служби (заочна форма навчання).
- Мають право на пенсію незалежно від віку в разі, якщо на день звільнення зі служби вислуга становить 25+ років або за наявності трудового стажу 25+ років, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба.
- Час проходження військової служби в особливий період зараховується у вислугу років, стаж роботи.
Більш детальну інформацію про військову службу за контрактом можна отримати у місцевому РТЦК або зателефонувавши до кол-центру Міністерства Оборони України.